Seriál: Tvoríme web na WordPresse – Vyberáme šablóny a pluginy

Dobre vyzerajúci web dnes dokáže pritiahnuť veľké množstvo návštevníkov. Dizajn však ovplyvňuje aj to, koľko času na ňom ľudia strávia, prípadne čo na ňom robia. Práve preto sú pluginy a šablóna tak dôležité. Ich výber by mal byť dostatočne premyslený. Vedia urobiť doslova zázraky. 

iDabAftt oJ5CQgcA005PteyO5UMfuZr7bkjKvjvPiQGomoukWrYviewqX ywAACIpx3BY5M8Xv69Ox4NJC6YSb bTmCA8sB2ZNjg2rZM43oAplA8igdx dzemy72r1Jo9P9mf6P
zdroj: Pexels.com

Čo je šablóna a plugin? 

Na začiatok je dobré ujasniť si, čo je šablóna a plugin. Jednoducho povedané, šablóna je vizuálna stránka webu. Existujú tisíce rôznych druhov. Vďaka tomu si viete vybrať takú, ktorá bude odrážať hlavnú myšlienku webu. 

Plugin, označovaný aj ako add-on, sa dá chápať ako určité príslušenstvo. Vie rozšíriť funkcionalitu šablóny, vďaka čomu máte omnoho širšie možnosti. Na to, aby ste získali rôzne ďalšie funkcionality, vám postačí zopár pluginov.

TIP 

WordPress pluginy nájdete na ich oficiálnej stránke. V ponuke majú niekoľko tisíc rôznych pluginov. Rozhodne tam nájdete to, čo potrebujete. Nechajte si však poradiť. Veľa napovie aj hodnotenie a počet stiahnutí.

Typy WordPress šablón 

Ako sme už spomenuli, WordPress šablón existuje obrovské množstvo. Spravidla sa však delia na: 

  • bezplatné, 
  • platené/premium. 

Bezplatné šablóny sú najvhodnejšie pre začiatočníkov. Dajú sa upraviť a niektoré vyzerajú dobre. Treba však počítať s tým, že keďže sú bezplatné, môže ich mať mnoho ďalších webov.

Platené šablóny majú mnohé výhody. Prvou je najmä fakt, že ich dizajn je unikátny a profesionálny. V porovnaní s mnohými inými bezplatnými šablónami vyzerajú lepšie. 

Druhou výhodou je, že pri ich kúpe získate podporu od autora šablóny. Hodí sa vám vždy, keď nebudete niečo vedieť alebo vám niečo nepôjde. Keďže danú šablónu vytvoril, pozná ju lepšie ako vy. 

V rámci platenej šablóny taktiež získate nejaké pluginy. Často sú postačujúce a nie je preto potrebné hľadať iné. 

17qD3o8Oo5P7U1 03RfwLZTB Ng7NHY40TK08npimCN lIfiL0FnMsrcZmYoWis2wZaRSBPGNCJmbp7MufosF3967ZMDXvx4Tc1VKokGYCQD w3IAA9hyQvv6ojvMvSnVQQhigm
zdroj: Pexels.com

Vedeli ste, že …

… pri výbere šablóny je dôležité myslieť na to, aby bola responzívna

To znamená, že sa prispôsobí akejkoľvek obrazovke. Ocenia to najmä ľudia, ktorí si web budú prezerať na tablete alebo smartfóne. 

Kde kúpiť? 

Na internete nájdete veľké množstvo webových stránok ponúkajúcich premium šablóny. Ak vyberáte svoju prvú, môžete byť trochu zmätení veľkým množstvom. Preto som pre vás vytvoril zoznam overených zdrojov na kúpu: 

  • Elegant Themes  
  • StudioPress  
  • Themeforest  
  • Themify  

Tieto web stránky poskytujú ako široký výber, tak aj skvelú podporu

Ako si nainštalovať WordPress šablónu? 

Máte vybranú šablónu? Ak áno, môžete sa presunúť k ďalšiemu kroku. Tým je jej inštalácia

Bezplatná šablóna 

Ak ste si zvolili bezplatnú šablónu, stačí ísť do administratívneho rozhrania WordPress. V ponuke si nájsť položku „Vzhľad“. Následne sa vám rozbalia ďalšie možnosti. Z tých si vyberte „Témy“ a hneď potom „Pridať novú“.

Bezplatnú šablónu si môžete vyhľadať pomocou vyhľadávača. Dá sa vybrať aj z jednotlivých kategórií ako napríklad „Odporúčané“ alebo „Populárne“.

Keď si šablónu vyberiete, stačí kliknúť na tlačidlo “Inštalovať”. Akonáhle je šablóna nainštalovaná, kliknite na možnosť „Aktivovať“.

ZcLpOnJjoBtqo2RSI5C56QV hYjtChmWfJ1NXU8 bADA0FCbr3i lCzlFMytHFuWNQDVNzznqRm66zMzDtb6KkmkcGkhIK2oF yplFWRYDeWfTtCFW4wyMOlMXL9UqZgsFSaKhc4
zdroj: Pexels.com

Premium šablóna

Druhou možnosťou je platená šablóna. V tomto prípade ide o trochu iný postup. Rovnako ako pri bezplatnej šablóne sa však musíte prihlásiť do administratívneho rozhrania. Kliknite na “Vzhľad”, následne na “Témy” a “Pridať novú”. 

V tomto kroku musíte stlačiť „Nahrať tému“ a hneď potom „Vybrať súbor“. V počítači nájdite svoju premium šablónu, vyberte ju a kliknite na „Inštalovať teraz“. Posledným krokom je kliknutie na položku “Aktivovať”

Po aktivácii je dôležité, aby ste nezabudli nainštalovať napríklad pluginy či buildery. Bez nich by bola šablóna nepoužiteľná. Následne sa môžete pustiť do upravovania vašej web stránky.

Zhrnutie

Pri šablónach a pluginoch si máte naozaj z čoho vyberať. Existuje ich veľké množstvo, vďaka čomu si svoj web prispôsobíte presne podľa seba. Ich inštalácia je taktiež pomerne jednoduchá a zvládne ju aj začiatočník.