Seriál: Tvoríme web na WordPresse – Inštalujeme WordPress

Rozhodli ste sa, že váš najnovší web pobeží na známom redakčnom systéme WordPress? V tom prípade netreba zabúdať na jeden dôležitý krok. Tým je inštalácia. Dobrou správou však je, že rovnako ako celé ovládanie, aj inštalácia je pomerne jednoduchá. Dnes vám dám návod, ako na to. 

8jcyO4p731qznGVIkX9LM0O8Lx2TSvLTV2SIZ3lzaycIdCPpmFKYIm nSLwFbDS674DT gxMmJOPnxsf7c6OCOcDYgX0E8Gzwt4cyrZRvcgMP sFqXi7iRyt yvmy2qLFUtkdPS

zdroj: pixabay.com

Hosting a doména 

Na začiatok budete potrebovať dve veci, ktorými sú hosting a doména. Priestor, kde váš web bude umiestnený a vhodnú adresu.  

Pri výbere týchto dvoch vecí myslite nielen na cenu, ale taktiež na ďalšie služby. Medzi ne sa radí napríklad veľkosť priestoru či zabezpečenie webu.

Inštalačné súbory

Pred samotnou inštaláciou si musíte stiahnuť potrebné súbory. Tie nájdete na stránke http://sk.wordpress.org. Po stiahnutí sa vám v počítači objaví zip súbor

Nahratie WordPressu 

Na nahranie obsahu nachádzajúceho sa v stiahnutom súbore budete potrebovať FTP nástroj. Medzi najznámejšie pre Windows sa radia: 

  • Filezilla
  • WinSCP 
  • Total Commander

A pre Mac: 

  • Filezilla
  • CyberDuck
  • Transmit

Prostredníctvom týchto nástrojov nahrajte obsah do adresára na svojom hostingu. Adresár má názov web, poprípade public_html.

FTP bude na pripojenie vyžadovať údaje ako adresu servera, meno a heslo. Tieto informácie by ste mali získať z administrácie vo vašom hostingu. 

Vedeli ste, že … 

WordPress môžete mať aj v angličtine? Namiesto slovenského súboru jednoducho stiahnite anglický z oficiálnej stránky wordpress.org

Vytvorenie databázy

V ďalšom kroku si budete musieť vytvoriť MySQL databázu. U každého poskytovateľa hostingu je to inak. V administrácii by ste však mali nájsť možnosť pre jej vytvorenie. Vyplňte všetky údaje. Dávajte si však pozor – dôležité je, aby ste si ich zapamätali. 

cN1eevfQ2Tm xhB8Yq HzF2eturOZN61eV0w3mhoO5gfGhEpThTGGLSkgHI5Kspx8ODL0PpFfC Q1rt GFDjZzoX2r XDGuQN V5LhvfDR2KjuMkMaGTZe
zdroj: pexels.com

Inštalácia WordPressu

Posledným a tým hlavným krokom je už samotná inštalácia. Do prehliadača zadajte adresu vášho webu. Mala by sa vám zobraziť obrazovka s dôležitými informáciami k inštalácii. 

Kliknite na možnosť „Poďme na to“. Vyplňte všetky informácie a následne kliknite na „Zaslať“. 

V ďalšom kroku, ak je všetko v poriadku, sa vám objaví nasledujúca stránka s možnosťou „Spustiť inštaláciu“. Stačí na ňu kliknúť a chvíľku počkať. 

Úplne posledná obrazovka, ktorá sa objaví, bude vyžadovať informácie ako napríklad Názov stránky. Vyplňte ich a kliknite na „Inštalovať WordPress“.

A čo potom? 

Po inštalácii sa už môžete prihlásiť do vašej webstránky a celú si ju prispôsobiť. S tým vám veľmi dobre pomôžu šablóny a pluginy. Ich výber je dôležitý. Aby ste ich mohli využiť, musíte WordPress najprv nainštalovať.

Zhrnutie

Inštalovanie WordPressu je jednoduché, keď to robíte piatykrát. Ak to robíte prvý raz, môže to chvíľu trvať. Občas sa však môže stať, že nejaká maličkosť celý proces skomplikuje. Ak na inštaláciu nemáte čas alebo potrebujete poradiť, rád vám so všetkým pomôžem.